Bebek Nasıl Kırklanır? Diyanet

Bebek Nasıl Kırklanır? Diyanet

Yüzyıllardır Anadolu da devam eden bir adet, kırklama, kırkını uçurma ya da kırk çıkartma diye anılır. Kırk çıkartma aslında ne dinde ve nede sağlıkta yer almıyor. Sadece atalardan bugüne kadar uzanan güzel bir gelenek.
Yüzyıllardır Anadolu da devam eden bir adet, kırklama, kırkını uçurma ya da kırk çıkartma diye anılır. Bebek Kırklama Yöntemi Nedir? Bebek Kırklama Nasıl yapılır? Bebek Kırklama Tası Nedir? Bebek Kırklama Yöntemi Nasıl Bir Adet Ve Nasıl yapılır?

Kırk çıkartma aslında ne dinde ve nede sağlıkta yer almıyor. Sadece atalardan bugüne kadar uzanan güzel bir gelenek.

Kırklama Yöntemi Nedir?

Sadece lohusa kadın için geçerli olup, kırk gün dışarıya çıkmaması anlamına geliyor. Lohusa olan kadın, her türlü mikrop kapabilecek durumda olduğundan, anne çocuk dışarıya çıkmaması daha uygun. Yeni doğan bir bebek çok narin ve hassas bir vücuda sahip. Onun narin vücudu kolay hastalıklara maruz kalmaması için, bebekte tıpkı lohusa kadın gibi kırk gün dışarıya çıkartmaması daha uygun.

Kırklama Yöntemi Nasıl Bir Adet Ve Nasıl yapılır?

Kırk gün bittikten sonra aile arasında kırklama kadın olması istenilir. Bu genellikle ya aile bireylerinden ya da yabancı büyüklerden seçilir. Önce bebeği yıkamak için hazırlıklar yapılır. Bebeğin banyo hazırlıkları banyoda değil, genellikle oda içerisinde hazırlanılır.

Seçilen bayan, bebeği yıkamadan önce abdest alır ve başını beyaz bir başörtüyle örter. Bebeği yıkayacağı suyun içine makas, madeni para ve çeşitli kurutulmuş çiçekler konulur. Bu malzemelerin suya bırakılması kişinin isteğine bağlı, bir ya da birden fazla malzemede bırakabilir.

Kırklama Tası Nedir?

Banyo tası yerinde kullanılan kırklama tası küçük boylarda olur. Orta kısmında genellikle yirmi tane küçük kilit var ve bu küçük kilitler kanca ile takılı orta kısmında asılı dururlar. Kırklama tası ile de bebeği yıkayan bazı yörelerde bilinir.

Bebek yıkamaya başlamadan önce seçilen kişi, besmele ile başlanılır ve salavat getirir. Ardından bebeğe dua eder. Bebek sağlıklı ve huzurlu bir ömür sürsün diye.

Bebeğin yıkanması bittikten sonra en güzel kıyafetler giydirilir. İkisinin de yıkanması bittikten sonra, giydikleri en güzel kıyafetleri ile misafirlerini karşılarlar ve gelen misafirlerin hediyelerini kabul ederler. Uğurlamada da ev sahibi misafirlere hediye verir.

Dışarıya çıktıkları zaman evlerine gittikleri kişi yabancı olsun, tanıdık olsun ilk kimin evine gittiyseler o ev halkı bebeğe yumurta, şeker, tuz, un, pirinç, bozuk para gibi gıda ve benzeri materyalleri verir.

İeriğe geri dön: Bebek Nasıl Kırklanır? Diyanet