Ölümcül Virüs ABD'ye Ulaştı! Corona Virüsü Nedir? Tedavisi Nedir?

Ölümcül olarak belirtilen corona virüsü ABD'ye ulaştı. Corona virüsü nedir? Bulaşıcımıdır, nasıl bulaşır? Korunma yolları nelerdir?

Ölümcül Virüs ABD'ye Ulaştı! Corona Virüsü Nedir? Tedavisi Nedir?

Haber girişi: 22.01.2020 03:05 Son Güncelleme: 22.01.2020 09:51

ABD'li yetkililer Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve bütün Çin'i etkisi altına alan Corona virüsünün ABD'nin Seattle kentinde tespit edildiğini açıkladı. ABD Salgın Kontrol Merkezi Seattle şehrinde hastahaneye başvuran bir kişide Corona Virüsü tespit edildiğini bildirdi. Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde rastlanan virüs 6 kişinin ölümüne ve yüzlerce insanın hastahanelik olmasına sebep olmuştu.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü çok kolay bulaşabilen üst ve alt solunum yolu hastalıklarına sebep olan bir virüs türüdür. Bilinen üç alt grubu vardır,alfa,beta,gama ayrıca corona virüsleri denilen yeni bir grubuda bulunmaktadır. İlk olarak 1960'ta tespit edilmiştir.Virüs yakın zamanda Suudi Arabistan,Çin ,Ürdün,Güney Kore,katar ve son olarakta ABD'de görülmüştür. Corona virüsü üstve alt solunum yolları ve gastrointestinal sistemleri enfekte eder.
Ateş,boğazlardaşişme,bronşit,akut solunumyolu sendromu,kalp,akciğer hastalığı ve bağışıklık sistemi yetersizliği gibi hastalıklarda kendini gösterir.

Corona Virüsü Bulaşıcımıdır, Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü bir çok farklı canlıda farklı hastalıklara neden olabilir. İnsanlarda öksürme ve hapşırma sonucu havaya saçılan virüslerin vücut ile teması hastalığın bulaşmasının en kolay yoludur. Bu virüslerin bulaştığı maddelere veya canlılara dokunmak ağız veya burun teması ile de kolayca bulaşabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü çoğunlukla üst solunum yolu hastalıklarında kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş bazende alt solunum yolu hastalıklarında zatüre, kalp, akciğer hastalığı ve bağışıklık sistemi yetersizliği gibi hastalıklara neden olur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Corona virüsünün sebep olduğu hastalığa göre genelde ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar bolsıvı desteği ve istirhat tavsiye edilir. Hastalığın ağır drumlarında ise hastahanede yatarak tedavi alınması gerekmektedir.

Nasıl Korunulur?

Corona virüsünden korunmak için bir aşısı yoktur. Enfeksiyon riskini azaltmak için hasta kişi ve canlılarla temastan kaçınmak, öksüren ve hapşıran kişilerden uzak durmak, maske kullanmak ve genel hijyen kurallarına uymak Corona virüsünden korunmayı sağlayabilir.
 

Yorum Yap

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.