Küresel ısınma ! Son 10 yılın en sıcak yılı 2019 !

Küresel ısınmanın sonuçları ne olacak ? 2020' de bizi ne gibi tehlikeler bekliyor ? Küresel ısınmanın yeni kabusu ne ?
Haber Girişi: 21.01.2020 02:23

Birleşmiş Milletler, küresel çapta son 10 yılda kaydedilen en yüksek sıcaklığın 2019 yılında olduğunu belirtti. 2019 yılı 1850' den itibaren ölçülen en sıcak ikinci yıl oldu. El Niño hava olayının görüldüğü 2016 yılı ise 1850' den itibaren ölçülen en sıcak yıl olarak tarihe geçti.

2020'DE BİZİ NE GİBİ TEHLİKELER BEKLİYOR ?

İklim değişikliği ile ilgili uluslararası kurumlardan Birleşmiş Milletler ve Dünya meteoroloji örgütü 2020 ve sonrası için aşırı doğa olaylarının yaşanacağını buzullardaki erimenin, küresel sıcaklıktaki artışın, okyanusların ısınmasının ve deniz seviyelerinin yükselmesinin korkunç boyutlara ulaşacağını bildirdi. 
Bilim insanları Avustralya' da yaşanan orman yangınları sonrası değişen hava koşullarının normal hale geleceğini, 1.4 derecelik sıcaklık artışının Avustralya'ya olanları net bir şekilde gösterdiğini, ABD, Amazon, Kanada, Sibirya ve iskandinav ülkelerindeki ormanlarında risk altında olduğunu ve yüz yılın sonuna kadar ortalama sıcaklık artışının 3 dereceyi bulabileceğini bildirdi.

KÜRESEL ISINMANIN YENİ KABUSU NE ?

Bilim insanları Küresel ısınmanın yeni kabusun ise PyroCb (pyrokümülonimbus) atmosferde yıldırım, hortum ve fırtına yaratan bulutların bundan sonra daha sık olacağını, bu bulutların köz halinde ve tamamen sönmemiş ağaç parçalarını çok uzak mesafelere taşıyarak yeni yangınlara yol açacağını kaydediyor. Bilim insanları önümüzdeki 10 yılın sıcaklık artışlarının rekor seviyede olacağını ve buna bağlı olarak PyroCb hava olayınında daha fazla orman yangınına ve dolayısıyla sera gazının aşırı şekilde yükselmesinin sonucu olarak küresel ısınmanın tetikleneceğini buna bağlı olarakta iklim krizinin dahada kötüye gideceğini bildiriyorlar.

Yorumlar
Yorum Yap
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.