Çin'de Kuş Gribi Salgını !

Çin'de Corona Virüsünün Ardından Şimdide Kuş Gribi (H5N1) Salgını Tesbit Edildi. Kuş Gribi Nedir? Kuş Gribi Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir? Kuş Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Çin'de Kuş Gribi Salgını !

Haber girişi: 02.02.2020 14:17

Çin'in Hubey eyaletindeki Corona virüsü salgınından sonra şimdide Hubey'in komşu eyaleti Hunan'da Kuş Gribi (H5N1) salgını tespit edildi. Çin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Şaoyang kentindeki bir kanatlı hayvan çiftliğinde 4 bin 500 tavuğun salgın nedeni ile telef olmasından sonra çiftlikte bulunan 17 bin 828 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü Kuş Gribi nin insana geçmesinin mümkün olduğunu ancak Hunan'daki Kuş Gribi salgınının insanlara geçtiğine dair bir vakanın tespit edilmediğini bildirdi. 
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 2003 ila 2019 arasında insanlarda tespit edilen 861 Kuş Gribi vakasından 455 inin yaşamını yitirmesi Kuş Gribi salgınının insanlara bulaşması durumunda ölüm oranının yüzde 50 olduğunu bildiriyor.

Kuş Gribi Nedir ?

Avian İnfluenza, tavuk vebası da bilinen kuş gribi sadece kanatlıları değil, insanları ve diğer hayvanları da enfekte eden bir enfeksiyondur. Virüsün çoğu formu kuşlarla sınırlıdır. H5N1, kuş gribinin en yaygın şeklidir. Kuşlar için ölümcüldür ve bir taşıyıcıyla temas eden insanları ve diğer hayvanları kolayca etkileyebilir. Hasta tavuklarda yüksek bulaşıcılığı olan bu hastalık ilk kez 1878 yılında İtalya'da tespit edilmiş ve “tavuk vebası” olarak adlandırılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, H5N1 ise ilk olarak 1997’de insanlarda keşfedildi ve enfekte olanların yaklaşık yüzde 60’ını öldürdü. Virüs insandan insana temas yoluyla yayılmamaktadır. 

Kuş Gribi Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir ?

Kuş gribi kümes hayvanlarını etkileyen bir salgın esnasında; hasta hayvanların dışkılarıyla veya bu dışkılarla kirlenmiş yüzeylere temas edilmesi ve enfekte hayvanlar ile yakın temas halinde virüsün insanlara bulaşması mümkün olabilmektedir.  
Dünya Sağlık Örgütü tarafından insandan insana geçiş olmadığı belirtilmekle birlikte literatürde sağlık çalışanları, kümes hayvancılığında çalışan işçiler ve aile üyeleri arasında şüpheli geçiş olguları bildirilmiştir. Kuş gribinin sağlık çalışanları, aile bireyleri, tavukçuluk yapanlar ve tavuk imha ekiplerinde çalışanlarda insandan insana çok sınırlı bir biçimde de olsa bulaşabildiği anlaşılmaktadır.
Kuş Gribinin belirtileri ise öksürük, ishal, solunum güçlüğü, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, burun akması, boğaz ağrısı Kuş Gribinin belirtileridir.

Kuş Gribi Nasıl Tedvi Edilir ?

Farklı kuş gribi tipleri farklı semptomlara neden olabilir. Sonuç olarak, tedaviler de değişebilir. Kuş gribi hastalığının tedavisinde antiviraller (oseltamivir ve zanamivir) kullanılmaktadır. Bu ilaçların, belirtiler başladıktan sonra ilk 48 saat içinde başlanması gerekmektedir.Grip insan formuna neden olan virüs, en yaygın iki antiviral ilaç, amantadin ve rimantadin formlarına direnç geliştirebilir. Bu ilaçlar hastalığı tedavi etmek için kullanılmamalıdır.
Aileniz veya sizinle yakın temas halinde olan diğer kişilere de, hasta olmadıkları halde önleyici tedbir olarak antiviral ilaç olarak da verilebilir. Virüsün başkalarına yayılmasını önlemek için karantina uygulanır. Şiddetli bir enfeksiyon durumunda solunum cihazına bağlanabilirsiniz. Hasta insanlarla teması olan veya ölü ya da canlı hasta hayvanlarla veya hayvan atıklarıyla doğrudan teması olan ve semptomları olan kişiler en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. 

 

Yorum Yap

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.