ABD Başkanı Donald Trump Orta Doğu Planı'nı açıkladı. "Yüzyılın Anlaşması"

ABD Başkanı Donald Trump, "Yüzyılın Anlaşması" olarak nitelendirdiği Orta Doğu Planı'nı açıkladı. Kudüs İsrail'in Olacak !
Haber Girişi: 28.01.2020 22:20

ABD Başkanı Donald Trump İsrail Başbakanı Netenyahu ile birlikte açıkladığı '' Yüzyılın Planı '' na göre Kudüs bölünmeden İsrail'in başkenti olacak, Filistin içinse başkenti doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulacak ifadelerini kullandı. Plana göre Filistin'in bağımsız bir devlet olabilmesi için 4 yıl boyunca İsrail ile müzakere edeceğini belirtti.

Donald Trump, Orta Doğu Planı’yla ilgili şu ifadelerede yer verdi.

Her iki taraf da barışı istiyor ve İsrail barışı gerçekten çok istiyor. Gelecekte, Filistin devleti olacak bir toprak da yaratacağız ve burada terörizmi katı bir şekilde reddedecek olan bir Filistin devletinden bahsediyoruz.
Burada Kudüs, bölünmeden İsrail´in başkenti olacak. Ama bu çok büyük bir şey değil çünkü ben zaten bunu sizin için yaptım. Bu şekilde kalacak. Benim vizyonuma göre İsrail için çizdiğimiz bu sınırı ABD resmi olarak tanıyacak. İki devletli geçiş sürecinde ne olursa olsun İsrail devletinin güvenliği hiçbir şekilde tehlikeye düşmeyecek.

Belki de en önemlisi, İran ile yapılan bu korkunç nükleer anlaşmadan ABD´nin çıkmasını sağladım. Dürüst olmak gerekirse belki de en önemlisi buydu. Filistinliler için de çok şey yapmam gerekiyor. Aksi halde adaletsiz olur.

Filistinliler için de bağımsız bir ülkeye sahip olma şansı olacak. Bu harita ile başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak. Yıllarca Filistin halkına verilen sözler tutulmadı ve bunu hayal kırıklığını yaşadıklarını biliyorum. Bunları bir kenara bırakmalılar. Bizim ortaya koyduğumuz plan onların topraklarını iki katına çıkacak. Başkentlerinde bir ABD büyükelçiliği kurulacak.

Trump’ın açıklaması sonrası Filistinliler sokağa döküldü!

ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nın Orta Doğu'ya barış getireceğini öne sürdükleri 'Yüzyılın Anlaşması'na Filistinliler tepki gösterdi.Gazze’de sokaklara çıkan göstericiler dolar ve ABD bayrakları yakarak Yüzyılın Anlaşmasını protesto etti.
İran ise anlaşma için 'yaptırım ve dayatma planı' dedi.Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri, “Trump’ın açıklaması agresif bir açıklama ve büyük bir öfke yaratacak” dedi.Türkiye yaptığı açıklama ile "ABD’nin sözde barış planı ölü doğmuştur. Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gaspetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz. "açıklamasını yaptı.
Ak parti genel başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD başkanı Donald Trump'ın Kudüs'e ilişkin açıklamasına yönelik, "Hayır, Trump. Kudüs, İslam dünyasının kalbi ve Filistin Devleti'nin Başkentidir." ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar
Yorum Yap
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.